Міністерство освіти та науки України

Werbung
Сосіна Світлана Олександрівна
учитель англійської та німецької мов
Світлодарського навчально – виховного комплексу
«Загальноосвітня школа І ступеня - гімназія»
Розробка білінгвального урок за темою
Сучасні засоби комунікації. Музика он-лайн.
Цілі:
Практичні:
повторити й активізувати ЛО теми,
продовжувати розвивати комунікативні навички та вміння
учнів, навчати монологічного мовлення за темою,
організувати аудіювання тексту у пред’яві учнів
удосконалювати техніку читання та розуміння тексту у
повному обсязі;
Розвиваючі:
pозвивати довготривалу та короткочасну пам’ять,
розвивати слухову пам’ять, здібності учнів до
антиципації тексту, увагу, мовну здогадку, мовленнєву
реакцію;
Пізнавальні:
pозвивати ерудицію учнів, розширювати соціокультурну
компетенцію;
Виховні:
прищеплювати інтерес до новітніх технологій та культуру
користування сучасними засобами зв’язку;
Тип уроку:
урок формування і вдосконалення знань, умінь і навичок
Обладнання:
підручник О. Карп юк« English», 10кл., підручник
С.І. Сотникова «Hallo, Freunde!», 10кл.,
наочний матеріал, мультимедійна презентація ,
роздавальний матеріал (тексти для читання, картки для
індивідуальної, парної, групової роботи).
ХІД УРОКУ:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Організаційний момент. Привітання.
T: Good morning, children! Ps: Good morning, teacher!
T: How are you getting on? Ps: We are very well, thank you!
L: Guten Morgen, Studenten! Wie geht es? S: Alles gut, danke.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we’re going to speak about communicational technologies and music.
We’ll practice computer vocabulary and discuss what we can do with help of
modern technologies .You’ll

revise the topic words and practice in using them;
 listen to the text and learn very interesting facts from it;
 retell information you have got from the text and express your opinion about
it.
L: Es gibt in der Welt die Sprachen, die jeder versteht. Das sind Computer und
Musik. Sie machen unser Leben schön und interessant. Sie rufen unsere gute
Gefühle hervor. Heute
 wiederholen wir, was wir schon über den Computer gesprochen haben;
 sprechen wir über die beliebtesten Musikgruppen und Musikstile ;
 lesen und hören wir die Texte, die mit Musik online zu tun haben.
3 . Фонетична зарядка.
а).Читання та фонетичне відпрацювання віршів
“Computer Song“
Computers here,
„Deutsch ist super“
Deutsch ist super und nicht schwer,
Computers there,
Gut, fantastisch und modern!
We use computers
Gitarre, Flöte, Saxophon,
Everywhere.
Video, Computer und Telefon.
Quadrat, Zylinder und Oval.
Tennis, Boxen, Basketball,
Rakete, Kosmos und Planet,
Musik und Tango und Ballett.
б).Читання та фонетичне відпрацювання ЛО уроку
Findet Äkvivalenten!
Find the equivalents
 nach Informationen suchen
 To download video and mu

 To play computer games
Sprachen lernen
 online Übungen in Deutsch
und Englisch machen
 Blogs einrichten und besuchen
 Bücher und online-Magazine
lesen
 Computer spielen
 online chatten
 To read and give advertisements
 To mix on different chats
 To read books and magasines online
 To mix with people
 To get to know musical news
 To chat

mit Menschen kommunizieren
 To send and receive e-mails

auf Foren diskutieren
 To listen to music on-line
 E-Mails abschicken und
bekommen
 Reklame lesen und geben
 To sell and buy goods
 To visit and open blogs
 To look for information
 Waren verkaufen und kaufen
 To study languages
 Musik online hören
 To do exercises in German and
English
 Video und Musik herunterladen
 musikalische Nachrichten kennen
lernen
4). Мовленнєве тренування.
а.)Робота у режимі «Мікрофон».
T:Ask your friend if he or she likes to work with the computer and what he or she
can do with the help of it.
L: Erzählt ihren Freunden, über ihre Computerbeziehungen.
б). Індивідуальна робота «Незакінчене речення».
Fill in using the table.
1.A lot of English students_________________________________
2.With the help of the Internet we can________________________
3.We use computer when we need____________________________
4.When we have free time we can____________________________
5.Using the Internet helps people_____________________________
6.We cannot help_________________________________________
7.Only very few users_____________________________________
8.More and more users_____________________________________
9.With the help of computer_________________________________
10.Only thanks to modern technologies________________________
Beendet die Sätze!
1.Viele Jugendliche lesen im Internet___________________________
2.Man kann_______________________________________________
3.Die Studenten lernen ____________________________________
4.Sie können______________________________________________
5.Die meisten Jugendliche kommunizieren______________________
6.Sie_____________________________________________________
7.Fast alle der Jugendlichen___________________________________
8.Jungen und Mädchen_______________________________________
9.Sie kaufen_______________________________________________
10.„Heavy-User“ können online______________________________
ІI. Основна частина уроку:
1. Аудіювання текстів англійською та німецькою мовами у
пред’явленні учнів з післятекстовим завданням ( робота в парах).
T: Listen to the texts and define true or false.
L: Hört zu und markt richtig oder falsch!
Pupil 1. People use the Internet to research their personal hobbies and interests,
find information, goods and access services, such as booking tickets or flight
Ordering books and DVD, or the performance of their online banking. Computer
users make contact and keep in touch with people all over the world use e-mail or
internet telephony, send photos to family and friends via e-mail application. In the
world of computer games and entertainment media (audio or video) is very
popular. Many Internet users actually added to the Internet, making their own
home page using HTML code, a language that allows you to create web pages.
Other users write and publish blogs. Blog is a website where users create and
regularly update a magazine that reflects the views of the writer. Internet users can
also enjoy making their own podcasts for others to download and enjoy photos,
music and videos.
Schüler 2. Ich habe zu Hause eigenen Computer auch. Mit dem Computer
beginnt jeden neuen Tag bei mir. Er befreit die Kinder von schwerer Hausarbeit.
Sie suchen nützliche Informationen, lernen Fremdsprachen, machen Übungen
online. Der Computer findet grammatische Fehler selbst und korrigiert sie. Oft
sitze ich vor dem Computer um Musik online zu hören und herunterladen. Dort
kann ich musikalische Nachrichten mit den Freunden diskutieren und abschicken.
Ich bemerke keine Zeit.
Pupil 3. People use the Internet to research their personal hobbies and interests,
find information, goods and access services, such as booking tickets or flight
Ordering books and DVD, or the performance of their online banking. Computer
users make contact and keep in touch with people all over the world use e-mail or
internet telephony, send photos to family and friends via e-mail application. In the
world of computer games and entertainment media is very popular. Many Internet
users actually added to the Internet, making their own home page using a code, a
language that allows you to create web pages. Other users write and publish blogs.
Blog is a website where users create and regularly update a magazine that reflects
the views of the writer. Internet users can also enjoy making their own podcasts for
others to download and enjoy photos, music and videos.
Schüler 4. Computer ist Super! In unserer Schule gibt es eine Computerklasse,
die niemals leer ist. Man kann dort Bücher und online-Magazine lesen und nach
Informationen suchen. Für mich ist das Internet sehr wichtig. Zu Hause besuche
ich Musikalbloge von meinen beliebten Musikgruppen. So kann ich auf Foren
diskutieren und mit den Menschen über neue Musikwerke kommunizieren.
Вправа «вірно чи ні» True or false? Richtig oder falsch?
1. People use the Internet to explore their personal hobbies and interests.
2. Computer kann die Kinder von schwerer Hausarbeit befreien.
3. Graphics and desktop publishing programmes are important for
advertising.
4. Computer- Users können wichtige Informationen im Internet suchen.
5. People cannot do their banking online.
6. Moderne Jugendliche können Musik und Video nicht herunterladen.
7. Computer users have no opportunity to use e-mail or Internet telephony.
8. In unsere Schule gibt es keine Computerklasse.
9. If you are a computer literate person, the computer opportunities are
unlimited for you.
10.Wir können auf Foren nicht diskutieren.
2. Релаксація ( прослуховування пісні )
3. Читання та фонетичне відпрацювання висловлювань видатних
осіб про музику, обговорення.
«Music is the universal language of the world»
H. Longfellow
«Die Musik soll das Feuer aus den menschlichen Herzen entfernen».
Музика повинна висікати вогонь з людських сердець.
T: Do you agree with this proverb? Why? Why not?
L: Übersetzt diese Aussagen und beantwortet die Frage „Welche Bedeutung
hat Musik im Leben der Menschen? “
4. Читання текстів англійською та німецькою мовами, розуміння.
Контроль розуміння: виконання післятекстових вправ( робота
індивідуальна та в групах).
а). Read the texts.
We are going to tell you about rock. It is my music! As for me I prefer rock all the
year round, because it can express all kinds of my mood. I can find a firm support
in rock. Within this music I feel strength and stability. Rock music, or, rather rockn-roll, appeared in the 1950-s. The first rock music is connected with the names of
Elvis Presly, Chuck Berry, The Beatles, The Rolling Stones, Eric Clapton, The
Doors and some others. The70-s were the time of revolution in rock music. Lead
Zeppelin, Deep Purple, Uriah Heep, Black Subbath told the world about the
beginning of new era of hard rock. I’d say that, of course, tastes differ and
everybody is fond of particular genre of music. But I am mad about rock. And now
let’s listen to rock music.
We want to tell you about classical music. As for me I have found classical music
the closest to my soul. Most of the people of my age would think I’m a bit mad to
love Strauss, Tchaikovsky, Bach, Mozart, Beethoven in place of Eminem or Tamy.
But I find classical music relaxing. This music has been living for centuries. It is
heard in every corner of our land. Some people simply don’t understand classical
music, but it has a deep intellectual appeal and it creates a special spiritual world
for the listener that enriches his inner life and makes him happу. When I listen to
the light classical music as to “Seasons” by Tchaikovsky, I enjoy this wonderful
music. It helps me feel much better. Of course, it’s difficult to find the way into
serious classical music. I think, we must be taught not only to listen but to
understand, which is more important. I like to play classical music. This music
makes me feel like dreaming. And now I want you to listen to a peace of classical
music.
We are fond of jazz. Jazz was created in the United States by black Americans.
It is a mixture of many different kinds of music. It is a combination of the music of
West America, the work songs the slaves sang, and religious music. Jazz bands
were formed in the late 1800-s. Improvisation is an important part of jazz. Jazz
became more and more popular. Today, people all over the world play jazz. People
who like jazz always remember American jazzman Louis Armstrong. And now
let’s listen to jazz.
I love pop music. The dictionary defines pop music as “modern popular music
of a simple kind with a strong beat and not usually of lasting interest, liked
especially by younger people”. I think it is not difficult for understanding. It’s
unusual and exciting and it’s the way of sharing all our hopes and fears. I like to
know more and more about popular talented groups and singers I like. I want to
add that unfortunately there are so many ungifted singers on the stages that it
makes me sad. I think that only talented people can claim to be singers. As for me I
like new rhythms, I prefer pop music. It is probably the result of changing times
and influence of mass media. Pop music unites the teenagers all over the world and
makes us feel a part of global family. We can hear this music every day and
everywhere. I think music is really, first of all, the background of our life, it helps
us to live, and it makes our mood. Now let’s listen to my favourite singer Dima
Bilan.
б). Аnswer the questions.
1.Rock can express all kinds of your mood, cant it?
2.Who told the world about the beginning of new era of hard rock?
3.How can classical music create a special spiritual world for the listener that
enriches his inner life and makes him happу?
4. Do you think it’s difficult to find the way into serious classical music? Why?
5. When was Jazz created as a mixture of many different kinds of music?
6. Why did Jazz become more and more popular?
7. Do you agree we must be taught to listen and to understand music, which is more
important?
8. How does the dictionary define pop music?
9.Do you think it is the way of sharing all our hopes and fears?
10.What reasons make a lot of people prefer pop music?
а).Lest den Text!
MUSIKSTILE

Dieser Stil hat seine Wurzeln in schwarzen Ghettos der USA. Dieses Wort
bezeichnet mehr viel als einen Musik-Stil. Das ist eine Jugendkultur, zu deren
Rap-Musik, Graffiti, Kleidung und Breakdance gehören. Die Merkmale dieser
Musik sind der Rap (Sprechgesang) und das Scratching von Platten. Die
Themen der Lieder sind Frieden, Liebe, Sozialkritik und die Musik nennt man
verständlich aber etwa künstlich und monoton Die berühmtesten Vertreter
dieses Stils sind Eminem, 50 Cent, AK-47.

Diese Musikrichtung nennt man auch E-Musik. Das ist eine Musikform, die
seit 1955 aus dem Folk und der Beatmusik entstand und populär geworden ist.
Dazu gehören Popularlieder, Filmmusik und Musicals. In den 1980er Jahren
wurde diese Musik zu einem Phänomen der Alttagskultur. Den Erfolg der
kommerziellen Musik zeigen Hitparaden. Diese Musikrichtung nennen einige
Menschen ruhig, sanft und angenehm. Ader andere nennen sie süßlig und
einfach. Die Pop-Stars dieses Stils sind Madonna, Britney Spears und so
weiter.

Das ist eine Stilrichtung der Musik, die ihre Wurzeln in verschiedenen
Genres hat. Hierzu gehören der Rock-n-Roll, die Beatmusik und der
Psychedelische Rock der1960er-Jahre und Bluesrock. Die Urväter waren die
Gruppen Deep Purple, Led Zeppelin, Nazareth, Aerosmith. Das Genre war
sehr populär zwischen 1969-1992. Die Musik diesen Gruppen ist oft aggressiv,
provokant, sogar brutal. Viele Lieder enthalten ein Solo, meistens ein
Gitarrensolo vom Solist

Der Name dieses Stils übersetzt man aus dem Englischen als „schaukle
und wälze“. Das ist ein Begriff für eine amerikanische Musikrichtung der
1950-1960er Jahre und das Lebensstil der Jugend-Protestkultur. Außerdem ist
ein Tanz mit dieser Musik verbunden. Dieser Stil hat verschiedene Substile,
wie Twist und Rythm-and-Blues. Die Musik dieser Richtung ist direkt, ehrlich
und rhythmisch. Die berühmtesten Vertrehter sind Elvis Presley, Rolling
Stones und so weiter.
б).Ergänzt die Sätze zum Text!
 Viele junge Menschen von heutigen finden den Musikstil Rap_________.
 Die ältere Leute sind aber der Meinung, dass er__________________ist.
 Zwischen 1970 und 1990 war der Stil_____________________sehr populär,
denn er ist______________.
 Die Musik von den Gruppen Deep Purple, Led Zeppelin, Nazareth und
Aerosmith nennt man___________.
 Die Musik der 1950-1960er Jahre gefällt den Menschen, weil sie______ ist.
 Die Musik der berühmte Elvis Presley ist__________ und gehört zum
Musikstil___________.
 Den Musikstil „Pop-Musik dagegen mögen wir, weil seine
Lieder_________________ sind.
 Die meisten Menschen hören oft Musik, die zum Stil „Pop“ gehört, denn
sie_____________________ sind.
5. Think of adjectives to complete the mind map.
Findet im Text Adjektive und ergänzt den Wort-Igel!
ІІІ. Заключна частина уроку. Рефлексія.
1. Обговорення підсумків уроку.
Our lesson comes to the end. Think a bit and say what was interesting and
new for you today.
Also, die Stunde geht zu Ende. Zum Schluss machen wir ein Kettelspiel.
Was habt ihr heute Neues und Interessantes erfahren?
2.
Домашнє завдання.
Your home task is to find more information about one of your favourite
group.
Die Hausaufgabe ist im Internet die Information über moderne deutsche
Musik, Sänger und Gruppen zu finden.
3. Заключення.
The lesson is over. Good bye.
Wir haben heute gut gearbeitet. Die Stunde ist zu Ende. Auf Wiedersehen.
Herunterladen